Blog

İNGİLİZCE ÖĞRENMEDE GRAMER GEREKLİ MİDİR?


İNGİLİZCE ÖĞRENMEDE GRAMER GEREKLİ MİDİR?

ingilizce öğrenmek için yola çıkanların gelip takıldığı çok önemli bir husus vardır.İngilizce öğrenirken gramer mi önce gelir, anlam mı? Önce gramer mi öğrenmeliyim yoksa direkt konuşmaya mı odaklanmalıyım? Dil öğrenirken herkesin durup düşündüğü, yolda kalıp tıkandığı kavşak noktası gibidir bu sorular. Eğer o kavşakta yönümüzü seçebilirsek gerisi de çorap söküğü gibi gelecekmiş gibi hissederiz.

makale devamı


İNGİLİZCE KONUŞMAYI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?


İNGİLİZCE KONUŞMAYI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Bu yazıda, İngilizce bilmekle İngilizce konuşmak arasındaki farkı açıklamaya ve “anlıyorum ama konuşamıyorum” ifadesinin neden bu kadar yaygın olduğunu anlatmaya çalışacağız.İngilizce öğrenmekle, bisiklet sürmeyi öğrenme arasındaki ilişki nedir? Sizlere biraz garip bir soru gibi gelebilir. Ama bu ikisi arasında gerçekten çok büyük bir ilişki vardır. Nasıl olduğuna biraz daha yakından bakalım.

Bisiklet sürmeyi nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz? Bunu bir değerlendirin. Bisiklet okuluna katıldınız mı? Bisiklete binmeyi öğrenmek için bir sürü ders kitaplarını mı ezberlediniz?

makale devamı


KONUŞULAN GERÇEK İNGİLİZCEYİ KONUŞMAK VE ANLAMAK


KONUŞULAN GERÇEK İNGİLİZCEYİ KONUŞMAK VE ANLAMAK

Gerçek İngilizceyi anlama ve konuşma oranı, maalesef ülkemizde çok düşük seviyelerde. Gerçek İngilizce ne demek birazdan açıklayacağım. Ancak şimdi durum tespitimizi biraz daha netleştirelim. İngilizce konuşmaları anlıyorum fakat kendimi ifade edemiyorum diyen insanların derdini genel hatlarıyla şöyle ifade edebiliriz. Senelerce devlet okullarında İngilizce dersleri almışlardır. İngilizce grameri muhtemelen bir Amerikalıdan bile daha iyi bilebilirler. Birçok İngilizce kelimenin manasını bilirler. İngilizce sınavlarına girdiklerinde başarılı sonuçlar alırlar. Fakat İngilizce konuşmaya sıra gelince bir utanma durumu, panik ve stres dolu dakikalar yaşarlar. Ders kitaplarını okudukları zaman anlarlar ancak İngilizce tv programlarını ve filmleri anlayamazlar.

makale devamı


İNGİLİZCE DÜŞÜNEREK İNGİLİZCE KONUŞMAK


İNGİLİZCE DÜŞÜNEREK İNGİLİZCE KONUŞMAK

Yabancı dilde akıcı konuşmanın önündeki en büyük engel, anadilde düşünüp çevirmektir (chicken translate gibi) Bunu yenmenin yolu da İngilizce düşünmekten geçer. Peki nasıl İngilizce düşünülür?

Mesela bir deyimi öğrenmenin en iyi yolu o deyimin kullanıldığı olaya şahit olmaktır. İngilizce konuşulan bir ülkede bu şekilde akıcılık kazanmak çok kolay. Peki ya Türkiyedeyseniz nasıl olacak?

 Grameri unutun. Türkçe’yi gramer kitaplarından öğrenmediniz.

  1. İngilizce kitap okumayın. Sıkılırsınız, hevesiniz kaçar.
  2. Sevdiğiniz dizileri İngilizce altyazılı izleyin. Daha önce izleyip tekrar izlemek istediğiniz dizileri altyazısız izleyin. Dinleme yetiniz çok gelişir.

makale devamı


İNGİLİZCE ZOR BİR DİL MİDİR?


İNGİLİZCE ZOR BİR DİL MİDİR?

Bazen İngilizce gramerinde kalıpları bulabilirsiniz, ama diğer zamanlar İngilizce hiç bir şey ifade etmeyebilir. Örnek olarak neden “okuma” (reed) ve “okuma” (red) aynı sözcükler ama geçmiş yada şimdiki zamana göre okunuşu değişir? Yada neden “mice”(fareler) “mouse” (fare)’nin çoğuludur, ama “houses” , “house”‘ın çoğuludur? Maalesef, İngilizce’de kurallar olmasına rağmen bazı istisnalar bulunmaktadır. Her şeye bir sebep bulmaya çalışırsanız, İngilizce’yi düzgün konuşma yolunda sıkışıp kalırsınız. Bazen İngilizce gariptir ve açıklanamaz, bu yüzden yapılacak en iyi şey istisnaları hatırlamak ve devam etmektir.

makale devamı


İNGİLİZCE KONUŞMAK İSTİYORSANIZ


İNGİLİZCE KONUŞMAK İSTİYORSANIZ

İngilizce konuşmak isteyenler, kursa gidip hala konuşamayanlar ve özel ders alıp faydasını görmeyen kişilerin dikkatli okumalarını tavsiye ederim.
Bu yazıyı okuyan bir çok kişi gibi, ingilizce öğrenmek istiyorsunuz ya da ingilizce öğrenmek için bir kursa, dersaneye gittiniz ya da özel ders almaya aldınız. İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlara vereceğim öneriler, zaman ve para kaybetmenizi önleyecektir.
Şunu bir kere bir kenara yazın. Türkiye'dedil eğitimi %90 kandırmacadır. Hayal dünyasıdır. Realite ile uzaktan yakından alakası yoktur. İngilizce dil kursunun önünden geçerken, sizi davet eden kişilere dikkat edin. Neler neler vaad ediyorlar. Görüşmeye alıyorlar sizi . 3 kur alırsanız, süper ingilizce konuşursunuz gibi geyikler...Bu ilgi alaka siz parayı ödeyene kadardır. Sonra sizinle pek ilgilenen olmaz. Bir de 3 kur satıyorlar, 3 kur da ücretsiz diye . Bir kur sonra sınıfta kimsenin kalmayacağını bildikleri için rahatça vaadde bulunuyorlar.

makale devamı


İNGİLİZCE DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?


İNGİLİZCE DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR?

İngilizce deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor? Ana dili İngilizce olmayan biri olarak benim ilk aklıma gelen  daha yüksek bir hayat kalitesi oluyor. Bir kere herşeyden önce dünya dili olan İngilizce’yi öğrenmeyi reddettiğinizde dünya da sizi reddediyor ve sizden daha hızlı dönmeye başlıyor. Tüm gelişmelerden, yeniliklerden daha geç haberdar oluyorsunuz. Teknolojiyi kullanmakta zorluk çekiyorsunuz ve en önemlisi de yaşamınızı sürdürmek için yapmanız gereken işi belirleyen en önemli faktörlerin başında İngilizce geliyor. Walker Digital’ın sahibi Jay Walker, dünya üzerinde 2 milyar insanın neden İngilizce öğrenmeye çabaladığını anlatıyor.

makale devamı


İNGİLİZCE PRATİK YAPMA YOLLARI NELERDİR?


İNGİLİZCE PRATİK YAPMA YOLLARI NELERDİR?

Soru cevap yöntemi ile otomatik olarak İngilizce konuşma refleksi oluşmasını sağlayan çok faydalı bir yöntem olacaktır. Mini hikâye dersleri sayesinde İngilizce konuşma pratiği yapmanız için kullanabileceğiniz en iyi derslerdendir. İşin cezbedici yanı ise derslerimizde kullanılan bu teknikleri düşünmenize gerek kalmamaktadır. Veya bunları uygulamak için ayrı bir çaba harcamanıza da gerek kalmıyor. Sizin yapmanız geren rahat olup mini hikâye derslerimizi dinlemenizden yöne olacaktır. Günümüzde son zamanlarda neden İngilizce konuşamıyorum sorusunun cevabı ise gelişen ülkemiz koşullarının gerektirdiği unsurlardandır. Zaman geçtikçe daha fazla insanın birbirleriyle iletişim kurmak için ortak bir yol olarak İngilizceyi kullanması en büyük rolü internet ve gelişen küresel ekonomiye borçluyuz. Şirketlerin birçoğunda artık kendi dillerinden çok İngilizce konuşan insanları tercih etmeleri artık kaçınılmaz hale dönüşmüştür. 

makale devamı


DAHA AKICI BİR İNGİLİZCE KONUŞMAK İSTEMEZ MİSİNİZ?


DAHA AKICI BİR İNGİLİZCE KONUŞMAK İSTEMEZ MİSİNİZ?

Belki de daha iyi bir işe sahip olmak için ihtiyacınız olan daha iyi İngilizce yetenekleridir. Belki de İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak ya da çalışmak istiyorsunuz. Belki de uluslararası iş yapmak için İngilizce konuşmanız gerekli.
Diğerlerinin sizi anlayabilmesi için İngilizce konuşabilmeniz gerekli. Çoğu durumda bir işe girebilmek, akademik programlara katılabilmek ya da kendi işinizi kurabilmek amacıyla uzun süreli giriş yapabilmeniz için TOEIC, TOEFL, IELTS gibi sınavlarda başarılı olmanız gerekecektir. Bu sınavların tümünün bir konuşma testi bileşeni mevcuttur. Fakat bu testleri geçebilmek amacıyla konuşma yeteneğinizi arttırmak için gerçek İngilizce pratik yapmanız gereklidir. Biliyoruz ki bu konuda size yardımcı olabilecek yeterli sayıda İngilizce öğretmeni bulunmamakta bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz İngilizce pratiğini telefonunuzdan yapabilmenize olanak sağlayan esnek bir mobil eğitim çözümü geliştirdik!

makale devamı


İNGİLİZCE PRATİK YAPMA YOLLARI NELERDİR?


İNGİLİZCE PRATİK YAPMA YOLLARI NELERDİR?

Soru cevap yöntemi ile otomatik olarak İngilizce konuşma refleksi oluşmasını sağlayan çok faydalı bir yöntem olacaktır. Mini hikâye dersleri sayesinde İngilizce konuşma pratiği yapmanız için kullanabileceğiniz en iyi derslerdendir. İşin cezbedici yanı ise derslerimizde kullanılan bu teknikleri düşünmenize gerek kalmamaktadır. Veya bunları uygulamak için ayrı bir çaba harcamanıza da gerek kalmıyor. Sizin yapmanız geren rahat olup mini hikâye derslerimizi dinlemenizden yöne olacaktır. Günümüzde son zamanlarda neden İngilizce konuşamıyorum sorusunun cevabı ise gelişen ülkemiz koşullarının gerektirdiği unsurlardandır.:)

makale devamı


Copyright © 2014 KWT

Paypal Ödeme Yöntemi